Segadus kella keeramisega
Seoses kella keeramisega tekkis mõtlemapanev küsimus: kas lennuk väljub Tallinna lennujaamast oktoobri viimasel pühapäeval kell 03:35 enne kella keeramist või pärast kella keeramist? Teatavasti keeratakse kell 4 tagasi 3 peale ja kell saab jälle kolm! Nende "nutikate" kellameeste pärast peab ilmselt lennujaam loobuma 2h jooksul väljalendudest, et vältida segadust.
Veelgi huvitavam on sel ajal häkkeritel midagi kokku käkerdada - 2h sündmused logitakse 1 tunni sisse ja pärast ei suuda keegi enam pilti kokku panna, mis juhtus.
22.03.2026 täiendus:
Ajakriitilistes valdkondades on kasutusel universaalaeg/maailmaaeg/keskvööndiaeg (GMT/UTC), mida kella keeramine ei mõjuta. Kuna kahe ajavööndi vahel hüppamine ei mõju tervisele hästi ega paku märkimisväärset energiasäästu, on palju räägitud kella keeramise lõpetamisest, mis on tekitanud tuliseid vaidluseid: kas jääda ametlikku vööndiaega (UTC+2) või suveaega (UTC+3)? Suveaja kohta on inglise keeles korrektsem nimetus - daylight saving time (DST). Suveaja pooldajad väidavad, et vööndiajal (UTC+2) läheb suvel liiga vara valgeks. Kas tõesti? Kas ei ole nii, et suvel ongi valget aega väga palju ja lähebki väga vara valgeks? Pööripäeva lähedal pole üldse vahet, mis vööndis oled - ööd pole niikuinii ollagi, ükskõik mis suunas ja mitu tundi seda kella krutid. Öörahu ajal peabki päike loojuma ja tulebki koju magama minna, seega vööndiajal pole häda midagi. Ajalooliselt on aega arvestatud päikese järgi ja korrektne oleks seda ka edaspidi teha. Ajavööndid on teadlaste poolt täpselt välja arvestanud - igas vööndis on päike keskpäeval kõige kõrgemas punktis ja seda sõltumata aastaajast. Venemaal on kella keeramine lõpetanud ja jäädud Moskva vööndiaega UTC+3. Nemadki proovisid alguses aastaringset suveaega (2011), aga said peagi aru, et see oli viga ning aastast 2014 läksid püsivalt Moskva vööndiajale (UTC+3). Öeldakse, et tark õpib teiste vigadest, loll enda omadest. Mina küll ei tahaks agressorriigiga ühes rütmis marssida ega teiste vigu korrata. See keeraks infosüsteemid ka pea peale, mis väljastavad kellaaegu automaatselt piirkonna järgi. IT-maailmas tähendab suveaja (DST) kasutamise märge seda, et kella keeratakse või ei keerata. Kella mitte keeramine tähendab püsivat vööndiaega. Selles suhtes ma ei saagi aru, kuidas saab selline küsimus üldse tekkida, millisesse ajavööndisse me soovime jääda, kui kella keeramisese ehk suveaja lõpetamine tähendabki vööndiaega. Eesti ju ikkagi e-riik ja võiks seda IT värki natuke jagada, mitte ajada mingit vene asja. Püsiv suveaeg (UTC+3) tähendaks seda, et me peaks hakkama regionaalseadetes valima oma riigiks Venemaa, mille üle putinistid kindlasti rõõmustaks. Kes hirmsasti Moskva aega igatseb, siis piir on veel avatud.
Kui Euroopas ei suudeta kuidagi otsustada, millisesse vööndisse pidama jääda, siis äkki kehtestaks kompromissina üldse universaalaja kogu Euroopale?
Lisasin lõpetuseks kellamehe laulu lastesaatest "Suur pahandus", aga see võeti Youtubest maha. Seda saab kuulata ETV arhiivist https://arhiiv.err.ee/video/vaata/suur-pahandus-1 (10:53)
Kommentaarid